NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
708
Авансцена

Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година

Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6. Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.   Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина

| 19 Септември 2024, 19:46 ч.
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Снимка © СБХ

Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.

От днес Стара Загора ще бъде домакин на поредното издание на джаз фестивал под липите, който за втори път ще бъде под името „Цветовете на джаза“, става ясно от програмата на Общината.

Програмата започва с концерт на пианиста Антони Дончев, който ще се качи на сцената заедно с Мария Митева – флейта, Митко Семов – ударни и Васил Хаджигрудев – контрабас. След тях любителите на джаза ще имат възможността да се насладят на концерт на "Дани Белчева квартет".

Във втория ден петдневният форум ще представи концерт на Маги Джанаварова и Денис Попстоев – саксофон/ клавир, Евден Димитров - китара, Радо Казасов - барабани, Петър Йотов – китара, както и Джаз формация „SoulBmoll“ включваща Момчил Косев - китара/вокал, Славина Калканджиева – вокал, Миглена Русева – вокал, Божана Спасова – вокал, Виктор Викторов – барабани, Емилио Мархолев - бас китара, Александър Васев – клавишни, Мар

"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г. 

Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват. 

Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.

На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п

Певицата Тейлър Суифт за 15-а седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Суифт запазва първенството си с албума The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 85 000 еквивалентни единици.

Отбелязвайки 15 седмици на върха в чарта Билборд 200, Тейлър Суифт се изравнява с Керъл Кинг, с която си поделя третото място при жените. Изпълнителките с повече седмици, прекарани начело в класацията, са само Адел с албума 21 (24 седмици) и Уитни Хюстън със саундтрака към филма "Бодигард" (20 седмици).

Тейлър Суифт е прекарала общо 84 седмици начело в класацията на "Билборд" с 14 албума, с което подобрява собствения си рекорд сред соловите изпълнители. Първенци по този показател са "Бийтълс" със 132 седмици на върха.

Второто място в чарта Билборд 200 заема певицата и авторка на

Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели  от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца  Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.

На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку

Sofia Summer Fest Underground започва на 19 август в „Чистилището“, съобщават организаторите.

След края на Sofia Summer Fest Южен парк 2, на 18 август, фестивалът за култура на открито продължава с Underground Edition, с концерти, театрални постановки, stand-up комедии и прожекции под открито небе.

Sofia Summer Fest Underground ще запази свежия летен облик на събитието и ще предостави на столичани и гостите на София разнообразна културна програма в рамките на още един месец. На откритата сцена ще излязат любими български певци, музиканти, актьори и комедианти, които ще превърнат август и септември в истински празник за всички в града“, коментират организаторите. 

„Радваме се, че успяхме да намерим най-страхотния начин, за да продължим фестивала и тази година в пълния му вид. „Чистилището” е изключително място, на което ве

Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.  

Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина. 

Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.

Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.

За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше образование и да имат самостоятелни изложби зад гърба си. Горна граница няма, разказват от СБХ.

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Четири първи и едно второ място спечелиха грациите от шуменската школа „Балет“ с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, който се състоя в Созопол под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) в областния град на страницата си в една от социалните мрежи.

В раздел „Танцово изкуство“ момичетата се представиха с характерни и класически танци. Журито в състав Анна-Мария Гюзелева (Италия), Ерик Моралес (Куба), и Калоян Николов (България), отличиха шуменските балерини с първо място за изпълнените от тях „Арабски танц“, „Сегидиля“, „Лебеди“ и „Маскарад“, както и Кристин Георгиева за соловото й изпълнение, с вариация на Аспиция от балета „Дъщерята на фараона“. Първо място е присъдено и на дуета  Мая Йонева и Данелия Петрова за тан

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Едни от най-добрите албуми за 2024 засега са на Бионсе, Тейлър Суифт, Били Айлиш и други, съобщи Асошиейтед прес. 

Албумът на Бионсе Act II: Cowboy Carter е запомнящо се произведение и достъпен майсторски клас по недостатъчно добре позната история за кънтри музиката. Епичният 78-минутен албум на Бионсе с 27 песни е в опозиция на закостенелите структури на жанра и образова слушателите за нейния произход от черната музика. 

Единадесетият албум на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department е смесица от нейния мрачен поп (като в албума Midnights от 2022 г.) и фолклорни композиции. Последните няколко години изпълнителката прекара в презаписване на албумите си. Разказването на истории в албума на Суифт е на преден план.

Албумът на Били Айлиш Hit Me Hard and Soft с 10 песни е изпълнен с техно и хиперпоп, акустични балади и завръщане към готическия водевил. <

Могат да кандидатстват повторно по програмата десет години след завръщането си от Париж. 

Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Малко по-късно сключва и дългосрочен договор с фондация „Сите Ентернасионал де-з-ар“ за използване на две ателиета в парижкото градче на изкуствата.

Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за да избере 12 художници за двумесечен престой. Спечелилите могат да пребивават в Сите-дес-ар безплатно. Всяко от двете ателиета има зона за работа и зона за живот, условия за приготвяне на храна, хладилник. Резидентът може да бъде придружен, като вторият човек заплаща за престоя си минимална сума, уточняват от СБХ.

През годините над 600 от най-изявените български художници са били там. Сред тях са Дечко Узунов, Олга Вълнарова, Йоан Левиев, Димитър Лалев, Теофан Сокеров, Димитър Бойков, Симеон Венов, Димитър Киров, Найден Петков, Милка Пейкова, Ванко Урумов, Енчо Пиронков, Любен Зидаров, Ясен Гюзелев, Юлиан Табаков.

В ателиетата работят артисти от Франция и целия свят. Множество резидентни програми подпомагат творческия престой на художници, музиканти, писатели.

Градчето разполага с изложбени и концертни зали, има богата културна програма.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
Тикер в 03:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
708
Авансцена

Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година

Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина.

| 19 Септември 2024, 19:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Снимка © СБХ

Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6.

Журито избра това да бъдат Богдана Топрева, Деян Янев, Петра Димитрова, Коста Данев, Симеон Стоилов, Стели Грънчаров, Гергана Аначкова, Яне Гаджев, Симеон Шивачев, Юлий Таков, Николай Янакиев и Стоил Мирчев.  

От днес Стара Загора ще бъде домакин на поредното издание на джаз фестивал под липите, който за втори път ще бъде под името „Цветовете на джаза“, става ясно от програмата на Общината.

Програмата започва с концерт на пианиста Антони Дончев, който ще се качи на сцената заедно с Мария Митева – флейта, Митко Семов – ударни и Васил Хаджигрудев – контрабас. След тях любителите на джаза ще имат възможността да се насладят на концерт на "Дани Белчева квартет".

Във втория ден петдневният форум ще представи концерт на Маги Джанаварова и Денис Попстоев – саксофон/ клавир, Евден Димитров - китара, Радо Казасов - барабани, Петър Йотов – китара, както и Джаз формация „SoulBmoll“ включваща Момчил Косев - китара/вокал, Славина Калканджиева – вокал, Миглена Русева – вокал, Божана Спасова – вокал, Виктор Викторов – барабани, Емилио Мархолев - бас китара, Александър Васев – клавишни, Мар

"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г. 

Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват. 

Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.

На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п

Певицата Тейлър Суифт за 15-а седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.

Суифт запазва първенството си с албума The Tortured Poets Department, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 85 000 еквивалентни единици.

Отбелязвайки 15 седмици на върха в чарта Билборд 200, Тейлър Суифт се изравнява с Керъл Кинг, с която си поделя третото място при жените. Изпълнителките с повече седмици, прекарани начело в класацията, са само Адел с албума 21 (24 седмици) и Уитни Хюстън със саундтрака към филма "Бодигард" (20 седмици).

Тейлър Суифт е прекарала общо 84 седмици начело в класацията на "Билборд" с 14 албума, с което подобрява собствения си рекорд сред соловите изпълнители. Първенци по този показател са "Бийтълс" със 132 седмици на върха.

Второто място в чарта Билборд 200 заема певицата и авторка на

Вежди Рашидов подари на Симеон Сакскобургготски историческа фотография от първото заседание на Народното събрание в Търново, и един от най-красивите си акварели  от серията „Японски вишни“, както и бутилка бяло вино с авторски подпис от лимитирана серия. Това стана на обяд в събота в тесен приятелски кръг в двореца  Царска Бистрица, на който Рашидов присъства заедно със съпругата си д-р Снежа Бахарова по покана на Симеон Сакскобургготски, съобщават от екипа на Вежди Рашидов.

На събитието присъстваха българският индустриалец проф. Цоло Вутов, посланикът на Бразилия Паулу Роберто Кампос Тарисе Да Фонтоура със съпругата си, посланикът на Египет Надер Саад. От екипа Вежди Рашидов отбелязват, че го свързва дългогодишно близко приятелство със Симеон Сакскобургготски. „Събеседниците на обяда разговаряха за изкуството като отражение на времето и епохите и ку

Sofia Summer Fest Underground започва на 19 август в „Чистилището“, съобщават организаторите.

След края на Sofia Summer Fest Южен парк 2, на 18 август, фестивалът за култура на открито продължава с Underground Edition, с концерти, театрални постановки, stand-up комедии и прожекции под открито небе.

Sofia Summer Fest Underground ще запази свежия летен облик на събитието и ще предостави на столичани и гостите на София разнообразна културна програма в рамките на още един месец. На откритата сцена ще излязат любими български певци, музиканти, актьори и комедианти, които ще превърнат август и септември в истински празник за всички в града“, коментират организаторите. 

„Радваме се, че успяхме да намерим най-страхотния начин, за да продължим фестивала и тази година в пълния му вид. „Чистилището” е изключително място, на което ве

Те ще участват в двумесечни ателиета на „Сите де-з-ар“ догодина. 

Комисията излъчи и три резерви - Мария Ландова, Мария Бичакджиян и Николина Джановска.

Световноизвестният пианист, композитор и диригент Михаил Плетньов застава на пулта пред Софийската филхармония. С него на сцената ще бъде и тромпетистът Щефан Планк, съобщават от филхармонията.

Събитието е на 16 юни в зала „България".

В програмата са включени прелюд из сюитата „От Средновековието" от Александър Глазунов, Концерт за тромпет и оркестър от Михаил Плетньов, симфония „Манфред" в си минор от Пьотър Илич Чайковски.

Михаил Плетньов е роден на 14 април 1957 година в Архангелск, в семейство на музиканти. Започва да учи пиано на 7 години при Кира Шашкина в школата за даровити деца към Казанската консерватория. На 13 години продължава обучението си в Централното музикално училище към Московската консерватория „П. И. Чайк

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Четири първи и едно второ място спечелиха грациите от шуменската школа „Балет“ с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, който се състоя в Созопол под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) в областния град на страницата си в една от социалните мрежи.

В раздел „Танцово изкуство“ момичетата се представиха с характерни и класически танци. Журито в състав Анна-Мария Гюзелева (Италия), Ерик Моралес (Куба), и Калоян Николов (България), отличиха шуменските балерини с първо място за изпълнените от тях „Арабски танц“, „Сегидиля“, „Лебеди“ и „Маскарад“, както и Кристин Георгиева за соловото й изпълнение, с вариация на Аспиция от балета „Дъщерята на фараона“. Първо място е присъдено и на дуета  Мая Йонева и Данелия Петрова за тан

„Завряна в ъгъла (бъдеща) изложба №4“ на Недко Солаков се удължава до 27 октомври. Експозицията е представена в Двореца, информират от Националната галерия.

От екипа на галерията припомнят, че проектът „Завряна в ъгъла самостоятелна изложба“ (‘A Cornered Solo Show’) започва още през 2021, когато авторът се обръща към директори и главни куратори на известни музеи с молбата да му предоставят „незначителен“ ъгъл в сградите на техните институции – ъгъл, който никога не е използван за изложби, но публиката има достъп до него.

„Досега са реализирани три „ъгъла“ в големи европейски музеи: №1 – в MUDAM, Музея за модерно изкуство на Великия херцог Жан в Люксембург (2021), №2 – в MAXXI – Националния музей на изкуството на ХХI век в Рим (2022), и в Горно Белведере във Виена, където „За

Едни от най-добрите албуми за 2024 засега са на Бионсе, Тейлър Суифт, Били Айлиш и други, съобщи Асошиейтед прес. 

Албумът на Бионсе Act II: Cowboy Carter е запомнящо се произведение и достъпен майсторски клас по недостатъчно добре позната история за кънтри музиката. Епичният 78-минутен албум на Бионсе с 27 песни е в опозиция на закостенелите структури на жанра и образова слушателите за нейния произход от черната музика. 

Единадесетият албум на Тейлър Суифт The Tortured Poets Department е смесица от нейния мрачен поп (като в албума Midnights от 2022 г.) и фолклорни композиции. Последните няколко години изпълнителката прекара в презаписване на албумите си. Разказването на истории в албума на Суифт е на преден план.

Албумът на Били Айлиш Hit Me Hard and Soft с 10 песни е изпълнен с техно и хиперпоп, акустични балади и завръщане към готическия водевил. <

Те ще прекарат два месеца във френската столица. В този период им е подсигурено място за живеене и работа. Останалите разходи си покриват сами.

За резидентите няма ограничение във възрастта, но за да кандидатстват, трябва да са членове на СБХ, да са завършили висше образование и да имат самостоятелни изложби зад гърба си. Горна граница няма, разказват от СБХ.

Могат да кандидатстват повторно по програмата десет години след завръщането си от Париж. 

Cite internationale des art в Париж съществува от 1965 година. Създадено е от семейство Брюно. Съюзът на българските художници е един от учредителите и още същата година изпраща свои представители. Малко по-късно сключва и дългосрочен договор с фондация „Сите Ентернасионал де-з-ар“ за използване на две ателиета в парижкото градче на изкуствата.

Всяка година Съюзът на българските художници обявява конкурс, за да избере 12 художници за двумесечен престой. Спечелилите могат да пребивават в Сите-дес-ар безплатно. Всяко от двете ателиета има зона за работа и зона за живот, условия за приготвяне на храна, хладилник. Резидентът може да бъде придружен, като вторият човек заплаща за престоя си минимална сума, уточняват от СБХ.

През годините над 600 от най-изявените български художници са били там. Сред тях са Дечко Узунов, Олга Вълнарова, Йоан Левиев, Димитър Лалев, Теофан Сокеров, Димитър Бойков, Симеон Венов, Димитър Киров, Найден Петков, Милка Пейкова, Ванко Урумов, Енчо Пиронков, Любен Зидаров, Ясен Гюзелев, Юлиан Табаков.

В ателиетата работят артисти от Франция и целия свят. Множество резидентни програми подпомагат творческия престой на художници, музиканти, писатели.

Градчето разполага с изложбени и концертни зали, има богата културна програма.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.